Betlémské světlo 2018

    Předávání plamínku se uskuteční v pátek 21. prosince ve Veselí nad Lužnicí u kostela Povýšení sv. Kříže od 14:30 hodin. 

  

Z historie

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč světem. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již po pětadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Betlémské světlo k nám tradičně poputuje z Vídně, kde ho rakouští skauti a skautky předají skautským delegacím z celé Evropy. Za Česko tradičně přeberou plamínek skauti a skautky z Brna.

Slavnostní předání

Slavnostní předání Betlémského světla proběhne v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Plamen od skautů a skautek symbolicky převezme arcibiskup Dominik Duka, starosta Junáka Josef Výprachtický a další významné osobnosti. Během předání zazpívá skautský sbor Cantuta.

Betlémské světlo pomáhají skautům rozvážet České dráhy. Mediálním partnerem je Český rozhlas.

 

Dobrý skutek

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:
© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode