Betlémské světlo 2018

    Předávání plamínku se uskuteční v pátek 21. prosince ve Veselí nad Lužnicí u kostela Povýšení sv. Kříže od 14:30 hodin. 

  Pokud si chcete odpočinout od veškerého předvánočního shonu, užít si přátelskou atmosféru protkanou klasickými vánočními tradicemi a navíc potěšit své blízké Betlémským světlem, budeme rádi, když přijdete i se svými dětmi.  Na nádvoří u kostela Vás čeká náš stánek s Betlémským světlem,  pouštění lodiček z ořechových skořápek a ochutnáte domácí zdobené perníčky,  které jsme pro Vás přichystali s naším oddílem. Na letošní akci nebude chybět návštěva velbloudů nebo lamy. Od 18:00 hod. vystoupí v kostele Veselský chrámový sbor.

Z historie

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč světem. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již po pětadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Betlémské světlo k nám tradičně poputuje z Vídně, kde ho rakouští skauti a skautky předají skautským delegacím z celé Evropy. Za Česko tradičně přeberou plamínek skauti a skautky z Brna.

Letošní cesta  a Předání

Jedenáctiletý Nicklas zapálil ve středu 28. 11. 2018 v jeskyni narození Ježíše plamen Betlémského světla. Světlo dostal od kněze řecké ortodoxní církve.

Niklas Lehner přiletěl zpět do Evropy linkou Austria Airlines nazpět do Rakouska z Tel Avivu. Betlémské světlo letělo ve speciální boxu.

Slavnostní ekumenická bohoslužba letos proběhne v sobotu 15. prosince 2018 v linecké katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom). Odtud přivezou skauti BS do ČR vlakem Os 3806 Donau Moldau (odjezd Linz 17:35, příjezd České Budějovice 19:58).

CESTA DO ČESKÉ REPUBLIKY

V letošním roce se chystá třicátá cesta skautů s Betlémským světlem. K této příležitosti se neuskuteční předávání světla ve Vídni, ale v Linci, kde celá novodobá tradice začala. Českou výpravu proto letos povedou skauti z Českých Budějovic a z Plzně.

Betlémské světlo budeme s pomocí skautských kurýrů rozvážet vlaky po České republice v neděli 16. prosince. Téhož dne proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách: v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin.

zdroj: www.betlemskesvetlo.cz

Dobrý skutek

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:
© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode